Незалежно від терміну страхування ОСЦПВ договір страхування автоцивільної відповідальності діє тільки в межах України. Якщо авто покине межі країни, потрібно буде оформляти інший вид страховки - «Зелену Карту».
Якщо ваш транспортний засіб має українську реєстрацію, але ви тимчасово проживаєте в зоні АТО або Криму, найкращим рішенням буде оформлення «Зеленої карти».
Якщо ви живете в АРК на постійній основі, але часто буваєте на території України, доцільно пройти автострахування (придбати поліс автоцивільної відповідальності).
Терміни страхування автоцивілки
Страховий поліс автоцивілки є обов'язковим для всіх українських водіїв. Це вигідно, тому що в разі потрапляння в аварію з вини власника автоцивілки, виплати по відшкодуванню шкоди буде робити не водій, а страхова компанія, яка видала йому поліс ОСЦПВ (термін дії поліса при цьому на момент ДТП не повинен закінчитися).
Згідно законодавства, термін дії ОСАГО становить 12 місяців. Але є винятки.
Мінімальний термін страхування ОСЦПВ може скласти 15 днів. Але оформляти автоцивілку на період менше року можуть тільки окремі категорії людей:
- Водії машин, зареєстрованих в іншій країні, але тимчасово перебувають на території нашої держави.
- Власники автомобілів, які ще не пройшли реєстрацію або з тимчасовою реєстрацією ТЗ. Вони мають право страхуватися на мінімально можливий період до моменту постановки авто на облік.
Мінімальний термін страховки ОСАЦВ також може скласти 6 місяців. Це допустимо, якщо використання авто носить тимчасовий характер. При мінімальному терміні ОСАГО вартість розраховується за тими ж коефіцієнтами і тарифами, що і звичайна річна автоцивілка.
Початок терміну дії автоцивілки наступає на наступну добу після укладення договору, а закінчення - опівночі дати, прописаної в ньому.
Згідно закону «Про дорожній рух», якщо ТЗ використовується в комерційних цілях, в тому числі для перевезення людей, тривалість автоцивілки визначається датою планового технічного контролю. Ця умова є обов'язковою до виконання.
Важливо:
1. Дострокове розірвання страхового договору можливо:
- Якщо страхувальник надасть вимога в письмовій формі за один місяць до дати, прописаної в страховому договорі, а також оригінал поліса.
- Якщо транспорт знищений або не з волі власника перейшов у володіння іншої людини.
У цих випадках автоцивілка анулюється. Якщо по даному полісу не було виплат, страхувальник отримує частку від страхового платежу, пропорційну періоду, на який складався договір. Якщо дострокове розірвання договору відбувається з вини страховика, платіж повертається повністю.
2. Розірвання договору страховиком
У полісі передбачена агрегатна сума, що включає виплати за шкоду майну і здоров'ю на одного потерпілого. Якщо агрегатна сума перевищена, договір може бути односторонньо розірваний страховиком, який повинен повідомити страхувальника про розірвання договору протягом доби. Ще 10 днів після цього автоцивілка буде вважатися дійсною.
3. Також може виникнути ситуація з ліквідацією страхової компанії:
- Якщо правонаступник встановлений, поліс залишається дійсним.
- Якщо рішення про ліквідацію прийнято страховиком або певними органами, його обов'язки лягають на ліквідаційну комісію. Якщо у ліквідованої СК немає коштів для виконання зобов'язань за договорами, їх бере на себе МТСБУ. Але краще страхувати авто в перевіреної компанії з гарною репутацією.
4. Коли у застрахованої машини відбувається зміна власника, поліс зберігає свою силу.
5. Якщо застрахований транспортний засіб відчужується, обов'язки і права страхувальника передаються особі, яка стала власником авто.
6. Якщо страхувальник помирає, обов'язки і права по автоцивілки переймає людина, яка отримала ТЗ у спадок.
7. Коли страхувальник - це підприємство, то при припиненні його діяльності права і обов'язки по полісу дістаються правонаступника.